Dzisiejszy rynek pierwotny sprzedaży mieszkań we Wrocławiu prezentuje się już zasadniczo odmiennie niż 2-3 lata temu.

Najszybciej i najchętniej kupowane są mieszkania deweloperskie o metrażach między 35-55 m2, bo na takie mieszkania większość średnio zarabiających ludzi jedynie stać. Takie też rotują najszybciej w cennikach deweloperów a także spółdzielni. Dlatego takie nowe mieszkania są sprzedawane. Ten deweloper, jaki budował gigantyczne apartamenty, dzisiaj oczekuje na zainteresowanych i nie może ich sprzedać.

Spoglądając ostatnie kilkanaście miesięcy wstecz na dolnośląski rynek nieruchomości, a dokładnie na rynek pierwotny, gdzie swoje mieszkania na rynku pierwotnym proponują spółdzielnie mieszkaniowe oraz deweloperzy, okazuje się, iż liczba spółdzielni mieszkaniowych, a co za tym idzie również liczba nowych lokali spółdzielczych, spada. Sytuacja taka ma miejsce za sprawą wzrostu ilości mieszkań deweloperskich a także deweloperów. Aktualnie we Wrocławiu tylko co czwarte mieszkanie jest sprzedawane przez spółdzielnię mieszkaniową. Pozostałe odnajdziemy w ofercie deweloperów.

Co znamienne, spółdzielnie mieszkaniowe wydają się być organizacjami, które dały radę w bardziej elastyczny sposób dostosować się do burzliwych tendencji rynku mieszkaniowego. Do czasów kryzysu na rynku nieruchomości w Polsce i we Wrocławiu w roku deweloper wznosił mieszkania o średniej powierzchni , m2. Odpowiadało to 3 typowym pokojom. Tymczasem spółdzielnie mieszkaniowe wznosiły mieszkania we Wrocławiu o niemalże m2 skromniejsze, co odpowiadało 2 pomieszczeniom. Zaraz po pierwszych oznakach załamania rynku, spółdzielnie oferowały mieszkania na sprzedaż  systematycznie zmniejszając ich przeciętny metraż. Jako że instytucje finansowe zaostrzały kryteria przyznawania kredytów hipotecznych ludzi stać było na coraz mniejsze nowe mieszkania we Wrocławiu. Spółdzielnie zmodyfikowały szybko plany architektoniczne i rozpoczęły proponować nowe mieszkania o znacznie mniejszym metrażu. Gdy tymczasem deweloperzy ciągle wierzyli, iż sytuacja się szybko odwróci i ciągle wznosili duże apartamenty.

Zdjęcia naszego reportera

nieruchomości

działki

agencje nieruchomości

mieszkania