Jeszcze trzydzieści lat temu pojęcie dewelopera było w Polsce mało znane, a słowa tego używali zazwyczaj tylko ci, którzy zawodowo obracali się w branży budowniczej.

Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że ktoś kupuje gotowe mieszkania od dewelopera, a ktoś inny dopiero inwestuje pieniądze w jakiś deweloperski projekt budowlany. Nie można również zaprzeczyć, że pojawienie się takich pośredników na rynku nieruchomości bardzo ten rynek pozytywnie zmieniło, czyniąc go bardziej elastycznym i aktywnym (poprzez zmotywowanie firm handlujących mieszkaniami i je budujących do większej walki o klienta).

Podczas zachwalania tych zmian nie sposób jednak nie wskazać na kilka wad: przede wszystkim na nieco wyższe koszty, jakie ponosi kupiec nabywający domy za pośrednictwem tego typu firm. Dodatkowo deweloper oferuje wyłącznie mieszkania nowe, pochodzące z pierwotnego rynku (a więc z tak zwanej pierwszej ręki), co automatycznie eliminuje możliwość zakupu domów nieco starszych, z wtórnego rynku i już wcześniej zamieszkanych, ale nadal utrzymanych w fantastycznym stanie. Z drugiej strony nie można zapominać o innych zaletach: o wiele szerszego pola wyboru wymarzonego domu z ofert przesłanych przez dewelopera czy też prostszej ścieżce formalnej (minimalna ilość dokumentów, ochrona prawna dzięki umowie deweloperskiej).

Obserwując rynek nieruchomości nietrudno zauważyć, że usługi tego typu rozwijają się głównie w miejscowościach położonych kilkadziesiąt kilometrów od wielkich miast, jak chociażby Nowy Dwór Mazowiecki (leżący w pobliżu Warszawy). W internecie na różnych stronach można znaleźć wiele naprawdę ciekawych propozycji z tego regionu. Zakupem nieruchomości zainteresowani są tam mieszkańcy wielkich metropolii, którzy inwestują w ten sposób swoje pieniądze i nabywają mieszkania z myślą o sobie lub swoich bliskich.

Zdjęcia naszego reportera

domy

deweloper

biura nieruchomości