W porównaniu do zamierzchłych czasów, kiedy nowe mieszkania powstawały głównie dzięki przeróżnym instytucjom państwowym, obecnie ogromną część rynku mieszkaniowego przejęły firmy deweloperskie.

Ma to swoje zarówno dobre jak złe strony, a dostrzec to można przede wszystkim w naszej stolicy - Warszawie.

To w Warszawie można przekonać się jak duży rozmach i wysoki standard potrafią mieć nowe mieszkania czy apartamenty. Skala działalności deweloperów w tej blisko dwumilionowej aglomeracji jest trudna do porównania z jakimkolwiek innym ośrodkiem w Polsce.
Warszawa jest niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o liczbę metrów kwadratowych powierzchni nowych lokali. Inwestycje w Warszawie koncentrują się wprawdzie w różnych częściach metropolii, najintensywniej jednak rozbudowywane są dzielnice takie jak Wilanów, Wola, Praga, Białołęka oraz ścisłe centrum.

Z drugiej jednak strony deweloperzy skupiając swoje siły na szybkiej ekspansji na kolejne miasta w naszym kraju, bardzo często w całkowicie niekontrolowany sposób stawiają olbrzymie osiedla w dzielnicach nierzadko pozbawionych infrastruktury, usług czy obiektów publicznych.

Przykładowo nowe mieszkania w Warszawie powstają z reguły na słabo uzbrojonych, słabo skomunikowanych oraz dalekich od śródmieścia terenach podmiejskich takich jak Białołęka czy południowe dzielnice miasta. Z pewnością jest to duży problem na przykład dla osób korzystających z autobusów czy metra, nie lubiących podróżować po mieście czy do pracy samochodem osobowym. Tak wielkie skumulowanie inwestycji pod miastem czy coraz to nowe apartamenty na Mokotowie (np. Mozaika Mokotów czy w okolicy Parku Marina) stwarzają też duży kłopot dla samej stolicy gdyż to na jej magistracie spoczywa później obowiązek rozbudowy infrastruktury drogowej oraz komunikacji miejskiej. Jednak dla użytkowników końcowych nie jest to problemem.

Zdjęcia naszego reportera

mieszkania

deweloperzy

biura nieruchomości